مقايسه پنجره هاي آلومينيومي و upvc
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

مقايسه پنجره هاي آلومينيومي و upvc

[ مشاهده نسخه اصلي ]

کدامیک مقاوم ترند؟ پنجره های یو پی وی سی یا آلومینیومی

پروفیل یو پی وی سی مرغوب ماده ای قوي و با دوام براي ساخت پنجره دوجداره مي باشد . ممکن است فكر كنيد كه يك  پنجره آلومینیومی مستحكم تر از يكپنجره یو پی وی سی است است چرا كه از فلزي سخت و محكم ساخته شده است.


يك درب يا پنجره در اثر فشارهایی که بطور طبيعي به آن وارد می شود به مرور زمان افت خواهد كرد. اما در صورتی پنجره ها در طول زمان کارایی خود را حفظ می کنند که اين فشارها باعث از هم گسیختگی و آسیب به مکانیزم پنجره نگردد. وزن پنجره و شیشه دوجداره اثر باد يا اثرات نشست ساختان و انبساط و انقباضهای حاصل از سرما و گرما فشار و بار شديدي به پنجره و گوشه هاي آن وارد مي كند در این صورت مهمترين بخش نگهدارنده پنجره ، مربوط به نحوه اتصال و مواد مورد استفاده در بستن گوشه ها به يكديگر است.

در پنجره هاي آلومينيومي از بسط هاي مكانيكي براي اتصال قطعات مختلف در يا پنجره استفاده مي شود. بطور معمول گوشه های پنجره از داخل توسط سه عدد یا بیشتر پرچ یا پیچ به يكديگر متصل مي شوند. که این موضوع چند اشکال و تناقض عمده را در پنجره های آلو مینیومی بوجود می آورد که باعث کاهش مقاومت آنها می گردد .

1 - پیچ یا پرچهای به کار رفته جهت اتصال گوشه ها از نظر جنس و مقاومت با پروفیل آلومینیوم یکسان نیستند و در اثر فشار به گوشه ها در صورتی که مقاومت کمتری از آلومینیوم داشته باشند ممکن است به راحتی از بین بروند و اتصال از هم باز شود . در صورتی که سختی و مقاومت بیشتر داشته باشند نیز فشار وارده به محل اتصالها را به پروفیل منتقل کرده و موجب گشاد شدن و هرز شدن سواخها در پروفیل می گردند که موجب لغی و از هم باز شدگی اتصال خواهد شد .

2- با توجه به اینکه بیشترین فشار پنجره بر روی گوشه ها می باشد در  پنجره های آلومینیومی ممکن است با بیشتر کردن تعداد پرچها و پیچها بخواهیم اتصال محکم تری در گوشه پنجره ها داشته باشیم ؛ اما در ازای بیشتر شدن تعداد پرچها یا پیچها در اصل سوراخ بیشتری نیز در پروفیل خواهیم داشت که این خود باعث کاهش مقاومت پروفیل خواهد شد .

اما در پنجره های یو پی وی سی فریم پنجره ها توسط دستگاه جوش از گوشه ها در هم ذوب شده و با دیگر قسمت های پنجره یکپارچه می شوند به صورتی که یک فریم پنجره یو پی وی سی با پروفیل و جوش استاندارد در حالت نصب شده علاوه بر وزن خود و شیشه دوجداره به راحتی قادر به تحمل بیش از صد و پنجاه کیلو گرم وزن و فشار اضافی خواهد بود وزنی که پنجره های آلومینیومی قادر به تحمل آن نبوده و در صورت اعمال چنین فشاری از بین خواهند رفت .

خواص منحصر به فرد و مقاومت بالا و وجوش یکپارچه وغیر قابل نفوذ در پروفیلهای یو پی وی سی درب و پنجره هايي با عمر طولاني تر و قابل اعتماد تر براي مصرف كنندگان فراهم مي نمايد.پروفیلهای یو پی وی سی استاندارد با مقاومت بالا و درعین حال خاصیت ارتجاعی مزیتهای دیگری بر  پروفیلهای آلومینیومی دارند .

خاصیت ارتجاعی و درعین حال مقاومت بالای پروفیلهای یو پی وی سی استاندارد خاصیت ضربه پذیری این پروفیل ها را تاجايي بالا می برد که این پروفیل ها ضربه هایی که توسط اجسام سخت به آنها وارد می شود را به راحتی تحمل کنند ؛ و ضربه هایی که موجب قر و دفرمه و بد شكل شدن پروفیل های مشابه آلومینیومی و حتی آهنی می شوند در پروفیل های یو پی وی سی با توجه به خاصیت ارتجاعی این پروفیلها بی تاثیر است .

در پروژه های بازسازی که از فریم انتظار صاف و یکدست خبری نیست و پنجره ها بر روی فریم پنجره های قدیمی نصب می شوند با توجه به خاصیت ارتجاعی پروفیلهای یو پی وی سی ، پنجره های ساخته شده از این پروفیل ها نیاز به بادخور کمتری نسبت به پروفیلهای غیر قابل انعطاف آلومینیومی خواهند داشت و از این رو پنجره های یو پی وی سی گزینه مناسب تری برای پروژه های بازسازی و تعویض پنجره های قدیمی می باشند .

آلومينيوم رساناي گرماست تا آنجا که از آن در تابه ها و قابلمه های فلزی استفاده می شود اما این خاصیت آلومینیوم برای ساخت پنجره ها که باید عایق مناسبی برای حرارت باشند یک نقص عمده می باشد که باید با راهکاری مرتفع گردد . براي مقابله با اين مسئله كارخانه هاي توليد كننده  پنجره آلومینیومی از  پروفیلهای آلومینیومی با نوارهای رزینی Termal Break استفاده مي كنند.

به این صورت که يك نوار رزيني خشك وارد قاب يا چهار چوب آلو مینیومی مي شود. اين ماده اگرچه ميزان عايق بودن پنجره ها را افزايش مي دهد ولي يكپارچگي  پروفیل آلومینیوم را به خطر مي اندازد

چون اين ماده به انسجام و محكمي و هم جنس آلومينيوم نيست در عین حال که اضافه كردن آن باعث افزايش قيمت نیز مي شود.

شرايط جوي تاثيري روي UPVC ندارد و در صورت ایجاد خراش بر روی سطح پروفیل یو پی وی سی سطح زیرین خراش نیزهمان یو پی وی سی است و تغییری در مقاومت آن در شرایط آب و هوایی بوجود نمی آید .

اما سطح رنگ شده و مقاوم شده آلومينيوم در مقابل خوردگی و پوسیدگی ممکن است که در اثر ضربات اجسام سخت و تماس دائم با هواي خارج داراي شكستگي يا خراش شود؛ در این صورت سطح زیرین در معرض فرسودگي و خوردگي و تغییر رنگ قرار می گیرد .

آلومينيوم نمي تواند خيلي از تاثيرات الكترومكانيكي كه روزانه از منابع مختلف ايجاد مي شود را تحمل كند . گازها يا بخارهای نمكي ، بارانهاي اسيدي، آلودگيهاي صنعتي، آفت كشها، كودهاي شيميايي، بخار و ‌آلودگيهاي طبيعي و .. باعث مي شوند تا پنجره آلومينيومي در طول زمان کهنه و بد منظره شوند .

جاي ضربه بر روي آلومینیوم باقي مي ماند و و احتمال شل شدن قاب و چهار چوب که به صورت مكانيكي و با پيچ پرچ به هم وصل مي شود وجود دارد و پنجره هاي آلومينيومي رنگ شده در معرض خراش و خوردگي هستند.

خاصيت رساناي آلومينيوم ميتواند باعث افزايش ميعان گازهاي داخل خانه شود که آسیب اولیه آن ابتدا بر روی خود پنجره های آلو مینیومی و سپس بر روی پرده ها و رنگ و کاغذ دیواری و سطوح چوبي داخل خانه مي باشد .

مقایسه پروفیل های آلومینیومی و یو پی وی سی از نظر استاندارد های زیست محیطی:

ممکن است تصور شود كه آلومينيوم یک ماده معدنی و طبیعی است و با استفاده از آن در درب و پنجره ها و ساختمان می توان از محيط زيست محافظت کرد . ولي با بررسي هاي بيشتر در ای مورد ممکن است که این نظریه تغییر یابد.

براي فرآوري آلومينيوم و تبدیل آن به پروفیلهای مناسب جهت ساخت درب و پنجره ، مواد شيميايی و سمي زيادي استفاده مي شود ، از جمله:

1- Chromate Baths ( حمام کروم )

برای شستشوی شاخه های آلومینیومی و آماده سازی پروفیل برای آستر کاری و رنگ زدن

2- مواد Acrylic و Polyester جهت رنگ زدن آلومينيوم سخت و بدون روكش

3- استات نیکل

جهت ايجاد پوشش قطبي محافظ ( آنادایز کردن پروفیل) برای جلو گیری از زنگ زدگی یا تخریب الکتروشیمیایی آلومینیوم

تمام اين مواد از طرف سازمان بهداشت و امنيت شغلي (OSHA) به عنوان مواد سرطان زا و سمي معرفي شده اند كه چنانچه اين مسئله كنترل نشود به خاطر مجاورت طولاني مدت باعث بيماري ميشود.

تحقيقات نشان ميدهد كه آلومينيوم ميتواند در رشد درختان صنوبر و چنار تاثير گذار باشد چون ريشه هاي ظريف آنان مورد حمله محصولات جانبي آن قرار ميگيرد.

اما طی فرایند ترکیب مواد و ساخت پروفیلهای درب و پنجره UPVC فقط بخار آب ايجاد مي شود و در طی این فرایند هيچگونه مواد سمي و زائدي وارد محیط زیست نمی شود . از این رو پنجره های یو پی وی سی را پنجره های دوستدار محیط زیست می نامند .

کلیه مواد UPVC كه در ساخت درب و پنجره های یو پی وی سی UPVC استفاده مي شود قابل بازيافت نیز مي باشد ؛ و استفاده از آن در پنجره ها ، زباله ها و آسيبهاي محيطي را به حداقل ممكن مي رساند .

با توجه به قیمت ارزان تر و درعین حال برتری های پنجره های یو پی وی سی است که متوجه می شویم چرا پنجره های یوپی وی سی این قدرهمه گیر شده اند و تقریبا در حال حذف و کمرنگ کردن نقش سایر انواع پنجره ها در ساخت و سازهای مدرن می باشند .

پنجره دوجداره آلومینیومی - پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است یا upvc

با همه این توضيحات وضعیت بودجه خرید کننده تعیین گر می باشد. 

در کشور ما محبوب ترین انتخاب برای صاحبان خانه پنجره ی دوجداره آلومینیومی نیست، گزینه ی دیگری نیز وجود دارد به نام upvc که ارزانترین انتخاب مابین کل مواد دوجداره در بازار است، بعضا تا یک سوم فریم های آلومینیومی و چوبی هم می رسد که البته کارآمدی انرژی آن از همه بهتر است.

ولی برای پروژه های غیر سکونی قضیه باید مقداری فرق کند همانطور که در همه جای دنیا اولیت مکان های بازرگانی و عمومی با پنجره های دوجداره آلومینیومی است، پنجره های موضوع می توانند از هر رنگ و طراحی باشند (هرچند که سفید هنوز پرطرفدارترین).

قیمت قابل رقابت برای هر دو نوع درب و پنجره را پیشنهاد می دهد با توجه به پیشتاز بودن آن در تولید دوجداره ها، این خبرهای خوب برای مهندسین است.پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است چون که کیفیت دارد و صنعت درب و پنجره روز به روز استقبال خود از آن را بیشتر می کند البته نه در ایران بلکه در کشور های دیگر، بنظر بازار درب و پنجره ایران خود را دو دستی تقدیم upvc کرده است و تبلیغات موثری برای پنجره های آلومینیومی شکل نگرفته، در آخر نهاد های دولتی و ساختمانی بدلیل قیمت ارزان و ویژگی های تبلیغ شده از upvc حمایت می کنند، در حالی که پنجره های آلومینیومی از نظر کیفیت با هیچ کدام از مواد دیگر قابل مقایسه نیستند، انتظار می رود که این منوال یعنی ارجعیت upvc بر آلومینیوم باقی بماند.

یک نکته وجود دارد، در صنعت درب و پنجره upvc دست زیاد شده است و هر کس تولیدی باز می کند، با پنجاه درصد شرکتها می توان هزاران ایراد گرفت، معلوم نیست که یونیت در حال استفاده چقدر دوام می آورد این مسئولیت پس از فروش نمی پذیرد و احتمالا در پنج سال آینده غیب شود قیمت را با ترفند پایین می آورد و اطلاعات غلط به مصرف کننده می دهد، با چنین وضعیت در بلند مدت پی وی سی از چشم مردم می افتد نه که متریال بد باشد و خراب کاری سازندگان مطرح است، در صنعت آلومینیوم ناشی گری با شدت کمتری اتفاق می افتد در عوض استفاده از مواد جعلی رواج دارد، با متریال مذبور باید نهایت دقت را بکار برد و یک اشتباه به تعویض درب و پنجره تازه می انجامد، اگر نظر من بعنوان کارشناس و متصدی فروش را بپرسید آلومینیوم را پیشنهاد می دادم این در قیمت گزاف و در کیفیت بی نظیر است با این وجود اتفاق نمی افتد اگر برای upvc بروید شخص پول کمتری می پردازد و از ذخیره ی گرما لذت می برد، یک مقایسه دقیق برای مواد ترکیب دهنده است.


تیم تحقیقاتی ساخت بازار
SAKHT BAZAR