پکيج ديواری فن دار
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

پکيج ديواری فن دار

[ مشاهده نسخه اصلي ]

تفاوت پکیج های فن دار و بدون فن چیست ؟

پکيج ديواری فن دار طوری طراحی شده است که نيازی به استفاده از دودکش ساختمان ندارد و هوای مورد نياز سوختن در دستگاه را از محيط آزاد (بيرون از محل نصب دستگاه) به داخل دستگاه می مکد.


به همين دليل پکيج ديواری فن دار مجهز به يک دودکش مخصوص دوجداره است که جداره داخلي آن قطرش ۶ سانتيمتر بوده و دود دستگاه از طريق اين لوله به محيط بيرون خارج مي گردد و جداره خارجي آن ۱۰  سانتيمتر می باشد و لوله ۶سانتيمتر تخليه دود در آن قرار دارد و هواي تازه مورد نياز جهت سوختن در دستگاه از طريق اين لوله وارد محفظه احتراق دستگاه مي شود.

در ساختمان هایی که دارای دودکشی است که در آن مکش طبیعی وجود ندارد و شامل یکی از موارد زیر می باشد ، استفاده از پکیج فن دار ، که فن آن با فشار  زياد دود حاصل از احتراق را از محیط خارج می كند الزامی است:

الف ) مساحت واحد مسکونی کمتر از ۷۵ مترمربع باشد و محل نصب پکیج در آشپزخانه باشد نصب پکیج فن دار با دود کش دو جداره الزامی است .

ب ) قطر دود کش کمتر از ۱۵ سانتیمتر و ارتفاع آن تا پشت بام کمتر از ۵/۳ متر باشد .

ج ) نصب پکیج فن دار در بالکن مسقف الزامی است. وجود دود کش دوجداره در صورت اینکه فضای بالکن با استفاده از شیشه یا پنجره بسته شده باشد الزامي است.

هرگز نبايد جداره بيروني دودکش پکيج ديواری فن دار را جدا نمود و از هواي محيط اطراف محل نصب دستگاه استفاده کرد.لوله دودکش پکيج ديواری فن دار بايد حتما به محيط آزاد بيرون از محل نصب دستگاه ارتباط داشته باشد تا دود ايجاد شده در دستگاه به محيط بيرون از منزل تخليه گردد و همچنین هوای مورد نياز پکيج  نیز از محيط بيرون از آپارتمان تامين گردد.

اختلاف پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

الف) پکیج تک مبدل دارای یک مبدل اصلی با دو مجرای عبور آب در روی برنر شعله می باشد . که یک مجرا جهت آب رفت شوفاژ و دیگری رفت آب بهداشتی است . که در اثر روشن بودن دستگاه و قرار گرفتن شعله زیر مبدل ابتدا لوله رفت شوفاژ گرم شده و با توجه به اینکه لوله رفت آب بهداشتی از محفظه داخلی لوله شوفاژ عبور می کند بطور غیر مستیم توسط گرمای آب شوفاژ آب بهداشتی به درجه حرارت مورد نظر می رسد که بدین ترتیب آب بهداشتی تولید می شود.

ب) پکیج دو مبدل دارای یک مبدل اصلی که روی برنر شعله می باشد و مدار آب شوفاژ توسط این مبدل گرم شده و با پمپ سیرکولاسیون در مسیر رادیاتورها به گردش در آمده و موجب انتقال حرارت به محیط میگردد. جهت تامین آب بهداشتی بدلیل اینکه این مبدل دارای یک مسیر رفت آب شوفاژ است لاجرم نیاز به مبدل دیگری جهت تامین آب گرم مصرفی است که به این مبدل ، مبدل ثانویه که تشکیل شده از صفحات مسی یااستیل به هم پرس شده مطابق شکل زیر که در هنگام باز نمودن آب بهداشتی توسط پمپ دستگاه آب مسیرمدار شوفاژ بجای هدایت بسمت رادیاتورها به سمت مبدل صفحه ای عبور کرده و چون همزمان آب بهداشتی از صفحات دیگر مبدل صفهای عبور منماید انتقال حرارت از آب گرم شوفاژ به آب بهداشتی صورت پذیرفته و آب گرم مصرفی در دسترس قرار میگیرد.طبیعی است جهت انجام این فرایند نیاز به قطعاتی از قبیل:

۱- شیر سه راهه : جهت تغییر مسیر

۲- موتور شیر سه راهه : جهت فرمان انجام تغییر از مدار شوفاژ به مبدل ثانویه

دارد . شکل زیر گویای کامل مطلب است . طبیعی است سرعت انتقال حرارت

آب بهداشتی در دستگاههای دو مبدل بیشتر است و سریعتر آب بهداشتی گرم میشود.

اگر در مواردي فاصله بين پکيج و پنجره يا ديوار خارجي بيشتر از اندازه طول لوله دودکش دوجداره موجود داخل کارتن باشد، يا نياز به زانو باشد، بايد حتما از لوله رابط و زانوي مخصوص دوجداره پکيج ديواری فن دار استفاده كرد.نهايت طول لوله دودکش پکيج ديواری فن دار ۴ متر افقي مي باشد که به ازاء استفاده از هر زانو، یک متر از۴ متر طول لوله دودکش کم می شود.

 ظرفیت حرارتی پکیج ها چیست و چه متراژی را جواب می دهد ؟

پکیج ها عموما در ظرفیتهای حرارتی ۲۴۰۰۰ وات ، ۲۸۰۰۰ وات ، ۳۲۰۰۰ وات و ۳۶۰۰۰ وات تولید می شوند:

مساحتهای پیشنهادی(مساحت بر حسب متر مربع)

ظرفیت حرارتی بر حسب وات

۶۰ متر مربع تا ۱۸۰ متر مربع ۲۴۰۰۰ وات

۱۸۰ متر مربع تا ۲۵۰ متر مربع ۲۸۰۰۰ وات

۲۵۰ متر مربع تا ۳۰۰ متر مربع ۳۲۰۰۰ وات

۳۰۰ متر مربع تا ۳۵۰ متر مربع ۳۶۰۰۰ وات

 آیا پکیجهای تک مبدل نسبت به دو مبدل دیرتر رسوب می گیرند؟

در پکیج های دو مبدل از نظر تئوری بدلیل اینکه در زمان نیاز به آب بهداشتی آب مدار شوفاژ توسط شیر سه راهه به مسیر مبدل ثانویه هدایت می شود تا آب بهداشتی گرم شود رسوب کمتری نسبت به پکیجهای تک مبدل که مدار آب بهداشتی همیشه معرض حرارت قرار دارد می گیرد .

اما در صورت استفاده صحیح از رسوب گیرهای ایتالیائی از نوع پلی فسفات یا مغناطیسی تجربه پویان سرویس که در مدت ۸ سال به ارائه خدمات بیش از ۳۰۰۰ دستگاه از انواع پکیجهای ایرانی و وارداتی درشهرهای استان سمنان نموده است در صورت ایجاد رسوب بین پکیجهای تک مبدل و دو مبدل بطور همزمان صورت می پذیرد و بدلیل ارائه سرویس و خدمات کمتر و ساختار ساده پکیج های تک مبدل و همچنین مصرف انرژی و استهلاک کمتر نسبت به دو مبدل استفاده از پکیج های تک مبدل درهمه شهرهای استان سمنان توصیه می گردد.بخاطر اينکه قدرت مکش و دهش فن براي۴ متر طراحي شده است در مواردي که طول دودکش کم باشد بدليل قدرت زياد فن هواي ورودی به محفظه احتراق پکيج بيش از حد لازم مي شود و باعث مي شود که دستگاه براحتي و سريع روشن نشود و براي رفع اين مشکل دو حلقه فلزی که داخل کارتن دستگاه موجود مي باشد و يکی به سايز۷۵  ميليمتر و ديگری  به سایز ۸۰ ميليمتر مي باشد که برای  کم کردن دبی هوای ورودی به محفظه احتراق مي توان از آنها استفاده نمود.

 آیا در پکیج های دو مبدل با باز نمودن شیر آب بهداشتی مدار شوفاژ قطع نمی شود و همزمان آب گرم بهداشتی و شوفاژها گرم می مانند ؟

با توجه به توضیح ارائه شده در سوال اختلاف پکیج دو مبدل و تک مبدل می توان بطور تکمیلی به این نکته اشاره کرد که با توجه به وجود فلو سوئیچ در همه پکیج ها که نقش تشخیص برقراری جریان آب بهداشتی را دارد و عملکرد شیرسه راهه که با باز شدن شیر آب بهداشتی مسیر شوفاژ کاملا بسته شده و امکان همزمانی گرمایش رادیاتورها و آب بهداشتی در دستگاهای دو مبدل وجود ندارد و همچنین این امکان بطور معمول در دستگاهای تک مبدل وجود نداشته ولی این قابلیت با تنظیمات روی برد الکترونیک پکیج های صرفا تک مبدل وجود دارد که تنظیم آن توسط تکنسین مجاز میسر میگردد.با برقراری این امکان تنها یک اشکال بوجود خواهد آمد که در روزهای سرد زمستان که دمای آب ورودی از شیرآلات بهداشتی کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد میباشد دمای آب داغ بهداشتی بدست آمده جهت استحمام رضایت بخش نخواهد بود.اگر طول لوله دودکش کمتر از یک متر باشد، بايد از حلقه سايز ۸۰ ميليمتر استفاده شود و اگر بين ۱ تا ۵/۱ متر باشد، بايد از حلقه سايز ۷۵ ميليمتر استفاده نمود و زماني که طول دودکش بيشتر از ۵/۱ متر باشد، نيازی به استفاده از حلقه  کم کننده دبی نیست.

در محل هايي که دودکش مناسب وجود نداشته و يا دودکش موجود در ساختمان از کشش مناسبي برخوردار نباشد، بايد حتما از پکيج ديواری فن دار استفاده شود.

اگر قصد نصب پکیج را در داخل کابينت را دارید حتما توجه کنيد که دستگاه برای احتراق نياز به اکسيژن دارد و حتما بايد درب کابينت کرکره ای یا زیر کابینت و دستگاه کاملا باز  باشد تا پکيج اکسيژن مورد نياز خود را از این طریق تامين كند.


تیم تحقیقاتی ساخت بازار

 SAKHT BAZAR