سقف عرشه فولادی
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

سقف عرشه فولادی

[ مشاهده نسخه اصلي ]

یکی از فاکتورهای صنعتی سازی، سرعت بالای اجرا و حذف متریال و روش های سنتی وقت گیر و پرهزینه می باشد. یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد، سقف می باشد. اگر در اجرای سقف از روش های نوین استفاده شود، پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می شود.


 سقف کامپوزیت عرشه فولادی(متال دك) یکی از روش های نوین هجرای سازه می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد

معرفی سقف عرشه فولادی (متال دك)

سقف عرشه فولادی(متال دك) با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می شود.وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود30 تا 60 درصدکمتر می باشد و سرعت اجرای این سقف حدود12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوک می باشد

ویژگی های سقف عرشه فولادی(متال دك)

بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه برخوردارست که پس از آن نیاز به کف سازی و

 پوکه ریزی نمی باشد وبا سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می باشد.

در این سیستم،قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد،حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا

 نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام نمود.

نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی انجام می شود.

در این سیستم امکان اجرای سقف و بتن ریزی در کلیه طبقات ساختمان های چند طبقه در یک زمان قابل

 انجام می باشد.


مشخصات عمومی

حذف قالب بندی

حذف تیرهای فرعی

حذف میلگردهای کششی

نصب بدون جوشکاری و با میخ های فولادی

تامین ایمنی کارگاه و حداقل فضا برای دپو

امکان بتون ریزی کلیه طبقات در یک زمان

وزن بار مرده این سقف با 5 سانتیمتر بتون رویه 190 کیلوگرم و با 7 سانتی متر بتون رویه 210 کیلوگرم بر مترمربع است بنابراین از بار مرده سقف تیرچه و بلوک 150 کیلوگرم و از بار مرده سقف کمپوزیت

60 کیلوگرم سبک تر می باشد.

وزن کمتر سقف موجب کاهش وزن سازه و سبکتر شدن اسکلت و فونداسیون ساختمان خواهد شد

در ساختمان های اسکلت فلزی وزن فولاد تا 22 کیلوگرم برمترمربع کاهش خواهد یافت.

  نیاز به اثبات لرزش در این سقف ها به میزان قابل توجهی کمتر از سقف دال بتونی و یا مشابه می باشد

سرعت اجرا تا یازده برابر اجرای سقف دال بتونی و یا سقف تیرچه و بلوک می باشد

مقاومت این نوع سقف در برابر آتش سوزی چندین برابر سایر انواع سقف ها می باشد

مورد تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران    


ویژگی های سقف عرشه فولادی

قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد،حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام نمود.

نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی انجام می شود، همچنین مکان اجرای سقف و بتن ریزی در کلیه طبقات ساختمان های چند طبقه در یک زمان قابل انجام می باشد.

بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه برخوردارست که پس از آن نیاز به کف سازی و پوکه ریزی نمی باشد وبا سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می باشد.

مراحل اجرا

۱- دپو و انتقال به طبقات : ورق های کامپوزیت پس از انتقال به کارگاه و دپو در یک فضای کوچک ،به کمک نیروی انسانی و بدون نیاز به ماشین آلات و تنها با کمک یک بالابر به تراز های مختلف طبقات منتقل می شود.

۲- جا گذاری عرشه های فولادی : این عرشه ها شامل گیره های نر ومادگی هستند که براحتی توسط نیری انسانی نیمه ماهر در یکدیگر چفت می شوند و پس از این مرحله ، رفت وامد در طبقات بسیار ساده می شود و سرعت کار به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

۳- نصب میلگرد و گل میخ : در محلی که عرشه های فولادی برروی تیرها قرار گرفته اند،برای اتصال این دو،از گل میخ استفاده می شود و این عمل باعث کاهش وزن تیرهای فولادی مصرفی می شود.

۴- بتن ریزی : پس از اتصال میلگردها، بتن ریزی انجام می شود،ضخامت کم دال و یکنواختی سطح صفحات موجب خروج سریع هوا و ساده تر شدن عمل می شود. 

مزایای سقف عرشه فولادی

سرعت

سریعترین نوع (تحویل ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع در یک روز)

کاهش بیش از ۵۰% زمان اجرای سقف ها

عدم نیاز به شمع گذاری

نصب آسان

امکان بتن ریزی همزمان چند سقف

حذف عملیات قالب بندی و باز کردن مجدد سبک بودن

کاهش حدود ۲۵% از بار مرده سقف

۱۰ تا ۳۰% صرفه جویی در فولاد سازه فلزی

۴۰ تا ۷۰% صرفه جویی در مصرف میلگرد سقف

۱۰ تا ۱۵% صرفه جویی در مصرف بتن

امکان حمل ورق عرشه فولادی تا ۲۵۰۰ متر مربع در یک تریلر صرفه اقتصادی

کاهش بیش از ۵۰ درصدی در هزینه اجرای اسکلت

بازگشت سریع سرمایه

کاهش هزینه های بالاسری نظارت و اجرا

تخصیص حداکثری وام صنعتی سازی

کاهش هزینه های کارگاهی   

 استاندارد

بهترین نوع سقف کامپوزیت و قابل طراحی در نرم افزار E tabs

یکپارچگی و صلبیت بیشتر دیافراگم سقف

استفاده ار برشگیرهای استاندارد مطابق اصل دهم مقررات ملی ساختمان با سرعت نصب بالا و سهولت اجرا که جایگزین ناودانی و برشگیرهای سنتی میباشد.

 مدرن بودن

عملکرد عرشه با مقاومت کششی بالا

طراحی منعطف باتوجه به ضخامت های مختلف

افزایش اصطکاک بتن و ورق فولادی به جهت فرم خاص عرشه فولادی

امکان بکارگیری عایق های صوتی و حرارتی

زیرنمای زیبا جهت پارکینگ های طبقاتی بدون نیاز به سقف کاذب

کاهش ارتعاشات سقف

عمر مفید و طولانی

 ایمنی

استفاده به عنوان قالب دائمی

در اختیار داشتن سکوی مناسب در اولین مرحله اجرا

عدم ریزش (آوار) در هنگام زلزله

عدم خطر سقوط تجهیزات بعلت ماندگاری قالب

برش گير
برش گيرها يا گل ميخ هاي خاصي که در اين نوع سقف استفاده مي شود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا ، يکي ديگر از نقاط قوت اين سقف محسوب مي شوند . قطر  اين برش گير ها حداکثر 20 ميليمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادي متغيير است و در نهايت حداقل ارتفاع گل ميخ بعد از نصب که از بالاي ورق ذوذنقه اي اندازه گيري مي شود نبايد کمتر از 40 ميليمتر باشد.
اين گل ميخ ها بوسيله دستگاه جوش قوسي الکتريکي خاصي که ( Stud Welder ) ناميده مي شود به تير هاي سازه اي جوش مي شوند. اين  فرايند جوشکاري مي تواند  هم  بصورت  مستقيم روي بال تير سازه اي ( قبل از قرارگيري گل ميخ با  ايجاد يک حلقه سوراخ در ورق )    Through the Sheet Welding و هم از روي ورق انجام گيرد. ضمناً سراميـکي در محل جوش قرار مي گيرد تا از حوضچه مذاب ايجاد شده در لحظه ايجاد قوس الکتريکي محافظت نمايد.
گل ميخ ها بايستي عاري از هر گونه زنگ ، زخم ناشي از زنگ زدگي ، پوسته پوسته شدن ، روغن ، رطوبت و هرگونه مواد مضري باشندکه اثرات منفي بر روي عمليات جوشکاري مي گذارند باشند. حلقه سراميکي محافظ جوشکاري بايستي بطور کامل خشک باشند.

گل ميخ ها بر اساس استاندارد Din EN  13918   از فولاد کم کربن و با فرايند فورج توليد مي شود . بگونه اي که قابليت انتقال نيروي برشي در تمامي جهات را دارا مي باشند. گل ميخ ها  با  سايزهاي 150 × 13 ، 150 × 15، 150 ×16 و ... در سازه اي بتني ، کامپوزيت ، مخازن بتني ، سيلو ها ، سد ها ( بعنوان Anchor  plate ) و نيز کوره هاي ذوب فلزات و صنايع پتروشيمي استفاده مي گردند.

 

 


تنها روش استاندارد توليد گل ميخ برشگير ، روش فورج سرد مي باشد که توسط ماشين آلات مخصوص و مواد اوليه با آلياژهاي مرغوب قابل توليد است . ساير روشهاي غير استاندارد توليد ،نظير فورج گرم  يا ريخته گري  بدليل استفاده از مواد اوليه نامرغوب و يا ضايعاتي داراي استحکام پايين و به تبع آن موجبات ناپايداري سازه را فراهم مي سازد.

پس از نصب ورق ها به جهت جلوگيري از خروج بتن اطراف سقفها، دور باز شوها و کناره هاي راه پله ها مطابق جزئيات زير ورقهاي گالوانيزه L   شکلي در اطراف سقف نصب مي گردد.آرماتوربندي

مطابق آيين نامه هاي معتبر، براي جلوگيري از ترک خوردگي بتن بايستي از شبکه ميلگرد حرارتي استفاده نمود. نوع و فاصله ميلگرد هاي اين شبکه از سطح فوقاني دال ، به ضخامت دال بستگي دارد. آرماتورهاي حرارتي بر روي عرشه فولادي براي چهار منظور زير اجرا مي گردد.
1- مقاومت در برابر لنگر منفي در دهانه هاي ممتد و کنسول ها
2- بارهاي متمرکز درمحل بازشوها
3-به عنوان آرماتور حراراتي
مقاومت در برابر لنگر مثبت درصورتي که از عملکرد کششي ورق فولادي صرف نظر شود.

 

بتن


در آخرين مرحله  از  اجراي  سقف  مطابق  مشخصات  فني مربوطه  بتن سقف در طبقات اجرا شده و عمليات  تسطيح نهائي انجام  مي گيرد. ضخامت دال بتني در بالاي کنگره ورق ذوزتقه اي نبايد از 50 ميليمتر کمتر باشد.در سطوح بزرگ برای تسطیح و لیسه ای کردن کف،پارکینگ ساختمان، سوله،کارخانه،جایگاه سوخت و محوطه ها از دستگاه ماله پروانه برقی و بنزینی به صورت کاملاً صاف و یکدست بدون کوچکترین پستی و بلندی با سرعت بالا استفاده می شود.

 روند اجراي سقف
دراين روش اجراي سقف پس از طراحي سقف و مشخص شدن فواصل تيرهاي فرعي ، نقشه هاي شاپ جهت جا گذاري صفحات به روي دهانه هاي مختلف تهيه و دستور توليد به کارخانه داده مي شود. پس از توليد ، صفحات بسته بندي شده توسط کاميونهاي حمل بار به محل پروژه ارسال و بوسيله جرثقيل و يا تاورکرين مستقر در کارگاه برروي اسکلت در ترازهاي مختلف سقف قرارداده مي شود. سپس صفحات بر روي تيرها طبق نقشه شاپ پخش شده ، بوسيله  پرچهاي  مخصوص با استفاده از دستگاه هیلتی در جاي خود ثابت  مي گردد.در مرحله بعد ( برش گير ها يا گل ميخ ها )  بر روي  بال پل ها  و  تير هاي فرعي جوش مي شوند.  نصب گل ميخ ها توسط دستگاه  لاتين صورت مي گيرد. با توجه به اينکه اين برشگير ها نقش سازه اي در ايمني سقف در زمان بهره برداري و هنگام زلزله ايفا مي کنند ، در انتخاب گل ميخ مي بايستي دقت کافي صورت گيرد.  همچنين نصب گل ميخ ها بايد توسط افراد متخصص انجام شود. بعد از اتمام عمليات جوشکاري گل ميخ ها آرماتورهاي حرارتي طبق نقشه بر روي سقف قرار گرفته ، عمليات بتن ريزي با پمپ  بر روي سقف هاي آماده انجام و بتن توسط گروه بتن ريزي بر روي سقف پخش مي شود. 

 


 

تیم تحقیقاتی ساخت بازار 
SAKHT BAZAR