بتن هبلكس
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

بتن هبلكس

[ مشاهده نسخه اصلي ]

بتن هبلكس چيست؟


بتن سبک یا بتن متخلخل در سال 1924 میلادی توسط یک آرشیتکت سوئدی اختراع گردید . هم اکنون در اروپا بتن سبک تحت نامهای (Ytong) و یا ( Hebelex ) عرضه می شود. ساخت این محصول با استفاده از تکنولوژی پیشرفته از طریق اختلاط و پخت مواد اولیه: ماسه سیلیسی، آهک ، سیمان ، پودر آلومینیوم و آب انجام می گیرد . 

در این مقاله با خواص بتن سبک (هبلکس) بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عمده خواص بتن سبک ( هبلکس ) عبارتست از:

وزن مخصوص : هر متر مکعب حدود 600 کیلوگرم .

• مقاومت فشاری : 30 تا 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع با امکان افزایش آن بر حساب نیاز مصرف کننده .

 

سبک ولی بسیار مقاوم و با دوام

   با بهره گیری از روش ویژه ساخت بتن هوادار اتوکلاوشده، بتنی بسیار سبک (تقریبا ۱/۵ وزن بتن معمولی و نصف وزن آب)، با ساختار منحصر به فرد متخلخل (سلولی)  بدست می آید. این ساختار برای مدت طولانی به تعمیر و نوسازی نیاز ندارد وعمر بسیار طولانی خواهد داشت.  بتن هوادار اتوکلاوشده علیرغم وزن سبک آن بسیار بادوام می باشد. دوام و استحکام آن به دلیل پوشش سیلیکات کلسیم در اطراف میلیون ها حفره هوا  و همچنین پخت توسط بخاردر اتوکلاو تحت فشار ۱۲ اتمسفر می باشد. خواص مکانیکی عالی آن  را محصولی برتر و مطمئن جهت ساخت و ساز درمناطق زلزله خیز نموده است. بیش از ۶۰ سال است که سازه های ساخته شده از  بتن های هوادار اتوکلاو شده  در مناطق آب و هوایی گوناگون در سراسر دنیا  استفاده می شود.
بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی نمی پوسد، جمع نمی شود، زنگ نمی زند و به عبارت دیگر از هم نمی پاشد.

  مقاومت حرارتی بالا

بلوک دیواری رضوی، عایق یکپارچه ای را بدون پل حرارتی (نقاط سرد) در ارتباط با ساختمان از طریق دیوار فراهم می کند. بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی به دلیل خصوصیات حرارتی یکپارچه، علاوه بر مقاومت بالا و نیز به دلیل استفاده از ملات (چسب) که اتصال آنها را از طریق یک لایه بسیار نازک  ایجاد می کند، نسبت به سایر محصولات مشابه  متمایز می باشد.

همچنین خصوصیات عایق حرارتی بتن هوادار اتوکلاوشده باعث کاهش قابل توجه استفاده مداوم از سیستم های سرمایشی و گرمایشی می شود که تأثیر چشمگیری بر کاهش هزینه مصرف انرژی  و نیز اثرات آن  بر محیط زیست دارد. استفاده از بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی دمای سطح دیوارها را برای مدت طولانی تری ثابت نگه می دارد. علاوه بر کاهش مصرف انرژی، این سیستم امکان مدیریت استفاده بهینه  مصرف انرژی را از طریق انتقال مصرف به زمان های غیراز اوج، فراهم می سازد که این ویژگی به مصرف کننده، تولید کننده انرژی و همچنین محیط زیست کمک می کند. خصوصیات جذب رطوبت بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی کمک باسزایی در فراهم کردن آسایش ساکنین واحدهای مسکونی می نماید.

   مقاوم در برابر صدا

سر و صدا یکی از مهمترین معضلات زندگی مدرن برای ساکنین منازل، آپارتمان ها،  مجتمع های بزرگ مسکونی و مجتمع های تجاری است. یک دیوار ساخته شده از محصول بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی، بهترین عایق بندی  را جهت جلوگیری از انتقال صدا بوجود می آورد. ساختار متخلخل و سطح تماس بالای محصولات بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی، جنبش های مکانیکی را خنثی کرده، به میزان قابل ملاحظه ای آلودگی های صدای بیرون را دفع می کند، انعکاس صدا را در محیط داخل از بین برده، شرایط مناسب و آرامی را برای ساکنین فراهم می سازد. با استفاده از سیستم های بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی، ساکنین دیگر نگران ایجاد مزاحمت برای اعضای خانواده یا همسایگان نخواهند بود وهمچنین سرو صدای دیگران مزاحمتی برای آن ها ایجاد نخواهد کرد.

   مقاوم در برابر آتش

مصالح امن تر مصالح بهتری هستند. از آنجاکه اجزای تشکیل دهنده  بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی را مواد طبیعی معدنی تشکیل می دهند، نه تنها آتش زا نیست، بلکه نسبت به دیگرمصالح ساختمانی مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد و گاز مضر تولید نمی کند. بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی قادر است در برابر دمای شدید،  تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت کند.  یک دیوار ۱۰ سانتیمتری غیر باربر رضوی دارای ارزش    UL (درجه آتشپادی) برابر با ۴ ساعت می باشد که این عدد بیش از الزامات سخت ترین استانداردهای موجود ساختمانی است. سیستم  بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی بهترین شرایط را جهت ایمنی ساکنین و جلوگیری از تلفات جانی و مالی فراهم می سازد.

   سهولت در اجرا

وزن بسیار کم  بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی، هزینه های حمل و نقل و جابجایی آن را تا محل استفاده در پروژه ها و  محل اجرا کاهش می دهد. بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی به صورت بلوک یا پانل در ابعاد مختلف و بسیار دقیق و بر اساس بالاترین استانداردهای موجود و  با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی دنیا ازکشور آلمان تولید می گردند. به همین دلیل زمانی که محصولات هبلکس رضوی به صورت بسته بندی شده به محل مصرف می رسند، با  کمترین هزینه آماده نصب می گردند. دقت بالای تولید و بسته بندی مناسب محصولات ، تمیز کاری پس از نصب را نیز بطور چشمگیری کاهش می دهد. سازندگان  از سهولت استفاده از محصولات لذت می برند. برای نصب محصول می توان از وسایل نجاری همانند اره، چکش، میخ و غیره استفاده نمود.بسیاری از اتصالات مانند بست، گیره و غیره را می توان بااین محصول استفاده کرد. در نتیجه بدلیل آسانی و سرعت نصب هزینه های اجرایی به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

   بنای سبز

بتن های هوادار اتوکلاوشده به عنوان مصالح سبز شناخته شده اند. با استفاده از  بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی ازاینکه مصالحی سازگار با محیط زیست را انتخاب کرده اید اطمینان کامل  خواهید داشت.
بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی از سیلیس، آهک و گچ  که به مقدار زیادی به  صورت مواد معدنی در طبیعت یافت می شوند، تشکیل شده است. انرژی مصرف شده برای تولید محصولات هبلکس رضوی در مقایسه با سایر محصولات ناچیز می باشد. تولید محصول نیز هیچ گونه آلایندگی برای طبیعت ندارد.

   فضایی هنری و زیبا

دیوارهای ساخته شده با بتن های هوادار اتوکلاوشده رضوی از دیوارهای ساخته شده با مصالح سنتی ِدیگر نازکترند و به همین علت، فضای داخلی بیشتری را نسبت به فضای مشابه ساخته شده با مصالح سنتی ایجاد و نیز انعطاف  پذیری بیشتری را برای طراحان فراهم می سازند. سازه های ساخته شده با  بتن های هوادار اتوکلاوشده رضوی، امکان اجرای  انواع پوشش ها و رنگهای گوناگون را جهت زیبایی بیشترفضا و بهبود ویژگی های بصری محیط فراهم می سازند. سازه های ساخته شده از بتن هوادار اتوکلاوشده رضوی قابلیت پوشش با گچ ِ(رویه و آستر) و هرگونه پوشش معمول و رایج دیگر را دارا می باشند.

   مقاومت در برابر یخزدگی

به دلیل ساختار متخلخلِ دارای درصد بالای حفره های بسته، مقاومت خوبی در برابر یخزدگی دارد، که امتحان خود را در کشورهای سرد سیری مانند سوئد پس داده است.

   عمر طولانی

عمر ساختمانهای ساخته شده با این محصول در سوئد، بالغ بر ۸۵ سال شده است.

   مقاومت در برابر ضربه

  بتن هوادار اتوکلاو شده به دلیل ساختار متخلخل توانایی خوبی در مستهلک کردن انرژی ضربه دارد.

   کاهش هزینه حمل به دلیل سبکی و ابعاد مناسب

به دلیل وزن مخصوص کم و ابعاد مناسب پالت، امکان حمل و بارگیری حجم بیشتری از محصول وجود دارد. 

معايب هبلكس

در دنیای امروزه هر روز انواع مصالح جدید به بازار عرضه می شود،واین مصالح معایب ومحاسن دارند که مصرف کننده گان بایستی آنها را با یکدیکر مقایسه کرده آنچه که از نظر ،هزینه،سبکی،عایق،مقاوم در برابر زلزله مناسب باشد انتخاب کرده واستفاده نماید.

هبلکس نام تجاری است که برای بتن هوادار اتوکلاوی تولید شده در اروپا قرارداده اند، ساخت اين محصول از طريق اختلاط و پخت مواد اوليه مانند ماسه سيليسي، آهك، سيمان، پودر آلومينيوم و آب انجام مي گيرد؛ براي اينكار مصالح اوليه را با يكديگر مخلوط مي كنند و سپس در قالب مي ريزند، اين مخلوط پف مي كند، داخل قالب بالا مي آيد و به شكل كيك مي شود، بعد از اين فرآيند، براي ساخت قطعات بنايي كيك را به ابعاد مورد نياز مي برند، سپس آن را با استفاده از فشار زياد بخار در اتوكلاو، عمل آوري مي كنند.
 بلوكهای هبلکس با داشتن وزن مخصوص 600 تا 800 كيلوگرم بر مترمكعب، در طبقه بندي بتن هاي سبك در ميان رده يك و دو قرار مي گيرد از مهمترين معايب بلوك هبلکس كه از طريق مصاحبه با مهندسين ساختمان، استخراج شده است، موارد زير را مي توان ذكر نمود           :
1-عدم استحكام كافي و عدم اتصال مناسب به سازه– مهمترين عيب اين محصول ساختماني نيز مانند محصولات مشابه آن، در بحث عدم استحكام و قدرت و پايداري كافي در برابر فشارهاي جانبي و نداشتن اتصال مناسب و پايدار به اسكلت، مي باشد، به طوري كه تنها براي اعضاي غيرباربر ساختمان مورد استفاده قرار مي گيرند، در غيراينصورت بايد ضخامت بلوكها افزايش يابد كه باعث بالارفتن هزينه محصول، اجرا و كاهش فضاي مفيد ساختماني مي شود، اين در حالي است كه در يك مقايسه با پانل هاي سه بعدي3D)پانل)، اين پانلها باداشتن استحكام و صلبيت بسيار بالا و انعطاف پذيري و خاصيت الاستيكي و ايجاد اتصال با اسكلت ساختمان و همچنين افزايش فضاي مفيد، اين مسائل مرتفع شده است

2- بکارگیری سیلیس در بلوک هبلکس به عنوان مواداوليه توليد، از معادن و خردایش آنها تا حد زیادی تولید اين محصول را غیر اقتصادی می نماید

3-هزينه و زمان اجراي بالاتر نسبت به پانلهاي سه بعدي– گرچه هزينه خود محصول بلوكهاي هبلكس در متر مربع است و نسبت به پانل هاي سه بعدي پايينتر مي باشد، اما هزينه هاي حمل و نقل و اجراي اين نوع بلوك به همراه هزينه هاي دستمزد نيروي انساني(زمان بالاتر اجرا)، باعث بالارفتن هزينه اجرا و استفاده از آنها در صنعت ساختمان شده است، به عنوان مثال در زمان استفاده از بلوک هبلکس باید نکاتي را رعایت نمود: اولاً: قبل از اجرا بلوک ها باید کاملاً خیس نمود. ثانیاً: ملات مصرفی را نیز باید با دقّت بیشتری تهیه نمود، ثالثاً: بعد از اجرا در صورت امکان به دیوارها آب داده شود، كه اين ازمواردي است كه در هزينه و زمان اجرا تأثير مستقيم خواهد داشت.تیم تحقیقاتی ساخت بازار 

 SAKHT BAZAR