مصالح ساختمانی کابینت مبلمان گچ بری پیش ساخته سشنافذشظشق ست کابینت جدول بتنی پشم سنگ کارشناسی پروفیل چند منظوره بیده آبگرمکن سیمان سفید سنگ مصنوعي بالابر آسانسوری فوق روان کننده بتن سیستم اعلام و اطفا حریق ماسک جوشکاری مسالح پانل اعلام حریق آدرس پذیر روشنایی کابینت سرویس بهداشتی ساخت_بازار آشپزخانه جی پی اس رادیاتور برقی مصالح ساختمانی شيشه بالكن چراغ خیابانی و بزرگراه ايمني سر ساخت بازار واش بتن سیستم تهویه بالكن مجموعه فضاي باز عایق حرارتی ساخت_بازار ترميم كننده و اپوكسي چسب لودر عایق های رطوبتی سنگ تراورتن دستگاه تصفیه هوا متر لیزری کفپوش بتنی کتیبه گچ بری انی ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

ساخت بازار | مقالات و مطالب

مقالات ساخت و ساز

راه اندازی پایانه خارق العاده و شگفت انگیز قایقی شناور در سئول

 یک شرکت معماری طرح اولیه جالبی برای یک پایانه قایق در سئول ساخته که قابلیت جابه جاشدن دارد. همچنین این سازه می تواند تمام انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدید پذیر تامین کند.

روش اجرای قالب بندی

در ساختمانها و ابنیه بتنی قالبها، که در حقیقت ظروف موقتی با شکل و فرم مورد نظر برای نگهداری میل‌گردها (آرماتور) و بتن خیس تازه هستند، نقش مهمی به عهده دارند. قالب‌بندی قسمت عمده‌ای از مخارج ساخت و اجرای اسکلت‌های بتنی و اجزای بتنی ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد. هزینه مصالح، ساخت و اجرای قالبهای بتنی بستگی به شکل قالب و دشواری ساخت آن و نوع مصالح مصرفی دارد. در پاره‌ای از موارد ممکن است قالب‌بندی تا بیش از ۷۵ درصد هزینة یک عضو بتنی را به خود اختصاص دهد.

تراکم ساختمانی چیست؟

یکی از مهم ترین مسائلی که بسیاری از افراد ساکن در شهر با آن روبرو هستند مساله ی تراکم است.همه ما هر روز چند بار واژه تراکم را می شنویم ولی معنای درست آن را که در معماری و شهرسازی استفاده می شود نمی دانیم. نخستین معنایی که هر کس بعد از شنیدن کلمه تراکم در ذهن خود تصور می کند، انباشتگی و فشردگی است. 

بررسي برجهای دوقلوی “ابر”

برجهای دوقلوی "ابر"

یک شرکت معماری هلندی طرح مفهومی را برجهای دوقلویی با عنوان "ابر" در کره ارائه کرده  است که به اعتقاد بسیاری تداعی كننده حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ هستند. این برجهای دوقلو را شرکت هلندی MVRDV طراحی و در شهر سئول کره جنوبي خواهد ساخت.سایت شرکت MVRDV در توضیح این طرحها نوشته است: "برجهای آپارتمانهای لوکس The Cloud از سال ۲۰۱۵ ساخته خواهند شد. ارتفاع یکی از این برجها ۲۶۰ متر و دیگری ۲۹۶ متر خواهد بود."

بهترین روش عایق کاری ساختمان

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد . به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت .

افزایش های اشتباه در ساختمان افزایش های اشتباه در ساختمان

برخی مهندسان به اشتباه معتقدن که افزایش در برخی ابعاد و پاامترها میتواند به ایمنی و بهبود شرایط ساخت کمک کند این در حالیست که این افزایش های بدون حساب وکتاب نه تنها مفید نبوده بلکه عاملی در جهت افت کیفیت خواهد بود 

تاثیر اتصالات جوشی بر آسیب پذیری لرزه ای سازه های فولادی تاثیر اتصالات جوشی بر آسیب پذیری لرزه ای سازه های فولادی

   سازه فولادی از مجموعه ای از اعضای باربرساخته شده از نیمرخهای فولادی یا ورق می باشد که به کمک اتصالات به یکدیگر متصل می گردند. با توجه به روشهای تکامل یافته ای که برای تولید نیمرخ های فولادی به کار گرفته می شود این مقاطع غالبا رفتار در حد قابل انتظاری از خود نشان می دهند. 

مقایسه ساختمانهای بتنی و فولادی مقایسه ساختمانهای بتنی و فولادی

    هر روز هنگام عبور از خیابان‌های شهر شاهد ساخت و سازهای روز افزونی هستیم، ساختمان‌های مختلف از یك طبقه تا 60 طبقه كه جلوی آنها انواع مصالح دیده می‌شود؛ سازه‌هایی كه گاه از بتن ساخته می‌شوند و گاه از فولاد.

ایفل؛ برجی که با هیچ بادی نمی‌لرزد ایفل؛ برجی که با هیچ بادی نمی‌لرزد

    برج ایفل (به فرانسوی: Tour Eiffel) برجی فلزی در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است. برج ایفل که امروزه به عنوان نمادفرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است.

تاریخچه تونل سازی و سازه های زیر زمینی تاریخچه تونل سازی و سازه های زیر زمینی

   احتمالا اولین تونل‌ها در عصر حجر برای توسعه خانه‌ها با انجام حفریات توسط ساکنان شروع شد . این امرنشانگر این است که آنها در تلاشهایشان جهت ایجاد حفریات به دنبال راهی برای بهبود شرایط زندگی خود بوده اند.

تعریفی کامل از پل تعریفی کامل از پل

   تعریف پل

پل یک سازه است که برای عبور از موانع فیزیکی از جمله رودخانه ها و دره ها استفاده می شود. پلهای متحرک نیز جهت عبور کشتیها و قایقهای بلند از زیر آنها ساخته شده است. 

تاریخ سدسازی در ایران تاریخ سدسازی در ایران

 سد سازی تا قبل از هخامنشیان

سد سازی یا بند سازی از فعالیت های مهندسی به شمار می رود كه شرایط تاریخی و جغرافیایی خاص مناطق در پیدایش ،‌شكل گیری و گسترش آن سهم به سزایی دارند.

مهندسی رودخانه در پل سازی مهندسی رودخانه در پل سازی

علل اصلی خرابی بسیاری از پلها قبل از پایان عمرشان، عدم توجه به معیارهای هیدرولیکی در طراحی، و اجرا و نگهداری از آنهاست. ظرفیت گذر سیلاب از پل پایداری بازه رودخانه در محل احداث پل هدایت جریان نیروهای هیدرو دینامیک جریان آبشستگی و فرسایش در اثر تنگ شدگی و یا ایجاد مانع عواملی هستند.

سازه اعجاب انگیز کمپانی سازه اعجاب انگیز کمپانی

     ساختمان غول ماشین سازی آلمان(بی ام دبلیو) را یك مهندس معمار زن طراحی كرد . این سازه در نهایت پیچیدگی طراحی شده است. 

انتخاب بهترین نوع سازه در طرح های ساختمان سازی و انبوه سازی انتخاب بهترین نوع سازه در طرح های ساختمان سازی و انبوه سازی

دهها سال است که بحث و اختلاف سلیقه در بین ساختمان سازان و مهندسین سازه در انتخاب و برتری سازه های فولادی و بتنی نسبت به یکدیگر باعث گردیده که این سئوال و ابهام همواره ذهن متخصصین و حتی مردم عادی رابه خود جلب نماید.

بررسی رفتار سازه بعد از ناپایداری و پدیده آشفتگی بررسی رفتار سازه بعد از ناپایداری و پدیده آشفتگی

یکی از مباحث جدید مطرح شده در علم ریاضیات، آشفتگی (chaos) است. این موضوع در محدوده دینامیک غیرخطی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در دینامیک غیرخطی در صورتی که دو نقطه شروع مجاور داشته باشیم.

انواع سیستم های سازه ای ساختمان‌های بلند انواع سیستم های سازه ای ساختمان‌های بلند

   عناصر سازه‌ای اساسی ساختمان عبارتند از: عناصر خطی (ستون و تیر)، عناصر سطحی (دیوار و دال) و عناصر فضایی (پوش نما یا هسته مركزی)

شناخت رفتار سازه‌ پل و برآورد نیروهای وارد بر آن شناخت رفتار سازه‌ پل و برآورد نیروهای وارد بر آن

    

طراحی پل Bac de Roda طراحی پل Bac de Roda

    

موزه صدفی شکل Dalian موزه صدفی شکل Dalian

  

خانه کم هزینه در ویتنام خانه کم هزینه در ویتنام

بر طبق آمار میزان فضاهای مسکونی در ویتنام در دهه اخیر، ده برابر افزایش یافته است. با این حال، خانواده های بسیاری در خانه های کوچک که گاهی از 10 مترمربع هم کوچکتر می باشد، زندگی می کنند. تامین مسکن برای افراد با درآمد پایین، یک مسئله مهم برای دولت ویتنام می باشد. 

خانه MAVA خانه MAVA

       

«اسکان پایدار» نمونه یک ساختمان هوشمند «اسکان پایدار» نمونه یک ساختمان هوشمند
برج‌های معلق در سال 2250 برج‌های معلق در سال 2250

برج‌های معلق در سال 2250

انتخاب مصالح مناسب با اقلیم و فرم مصالح و اقلیم

انتخاب مصالح مناسب با اقلیم

 

در مناطقی که در طول سال فقط یک فصل بحرانی وجود دارد و شرایط حرارتی هوای سایر فصل ها در محدوده ی منطقه آسایش است، ویژگی مصالح باید براساس فصل بحرانی تعیین شود.ولی وقتی در منطقه ای دو فصل بحرانی وجود دارد ( مثلا زمستان های بسیارسرد و تابستان های بسیارگرم)، مقاومت وظرفیت حرارتی مصالح باید بگونه ای باشدکه نیازهای هر دو فصل راتامین کند.

 

روش اولگی

 

۱ – در مناطق مرطوب استوایی بهتر است مصالح ساختمانی مورد استفاده از نوع سبک بوده،مقاومت حرارتی کمی داشته باشد.

 

۲ –در جزایر استوایی،مقدارکمی عایق حرارتی برای ساختمان کافی است.ولی به دلیل نوسان زیاد دمای روزانه ی هوا، اگر توده ای سنگینی از مصالح ساختمانی در قسمت های داخلی بنا در نظر گرفته شود،وضعیت حرارتی هوای داخلی ثابت می ماند.

 

۳- در مناطق گرم و مرطوب که میزان نوسان دمای روزانه ی هوا کم است، مصالحی با مقاومت حرارتی زیادو بدون ظرفیت حرارتی، مناسب ترین نوع مصالح ساختمانی است.

 

۴- در مناطق گرم و خشک، بدلیل اختلاف زیاد دمای هوای شب و روز، مصالح ساختمانی باید با دقت بیشتری انتخاب شود.در این مناطق،بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که قسمت هایی از ساختمان که هنگام روز مورد استفاد قرار می گیرد، با مصالح ساختمانی سنگین و قسمت های مورد استفاده هنگام عصر و شب، با مصالح سبک و با ظرفیت حرارتی کم ساخته شوند.

 

۵- در مناطق معتدل، قسمت های غربی ساختمان باید ازمصالح سنگین باظرفیت حرارتی زیاد ساخته شود تا ازانتقال حرارت ناشی از تابش آفتاب بعد از ظهر به داخل ساختمان جلوگیری کنند. در حالی که دیوار سایر قسمتها باید از مصالحی با مقاومت حرارتی کافی ساخته شود.

 

۶- در مناطق سرد، برای ثابت نگه داشتن شرایط مطلوب فضای داخلی ساختمان باید مقاوم حرارتی مصالح را افزایش داد و دیوارهای غربی و قسمت های داخلی ساختمان را با مصالح سنگین بنا کرد.

 

۷- در مناطق بسیار سرد، استفاده از دیوارهای سنگین برای برقراری تعادل حرارتی هوای داخلی ضروری است استفاده از عایق حرارتی در سطوح خارجی دیوارهای جانبی نیز،برای جلوگیری از انتقال حرارت از داخل ساختمان به خارج آن لازم است.

 

۸- از آنجا که در عرض عای جغرافیایی بسیارزیاد، نوسان دما هوا در مقایسه با بوردت و انحراف آن از منطقه آسایش بسیار ناچیز است،استفاده از مقاومت حرارتی مصالح تنها راه کنترل هوای داخلی است.

وضعیت ساخت‌و‌ساز در ایران

موسسه‌ تحقیقاتی بیزینس مانیتور طی گزارشی به ارائه‌ آمار و پیش‌بینی‌های جدید خود درخصوص صنعت ساخت‌و‌ساز ایران پرداخته است.

 

در این گزارش با اشاره به افق روشن فراروی این بخش در سال‌های پساتحریم چنین نوشته شده است: در حالی که بخش عمده تحریم‌های غرب علیه ایران برداشته شده و آمارهای جدید منتشر شده است، ما در پیش‌بینی‌مان رشد صنعت ساخت و ساز ایران در سال 2016 را مورد بازنگری قرار داده‌ایم و آن را از 2/ 3 به 5/ 4 درصد افزایش می‌دهیم. به گزارش دنیای اقتصاد ، لغو تحریم‌ها موجب بازگشت تدریجی سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود دسترسی ایران به تامین مالی برای پروژه‌ها در این کشور خواهد شد. ورود ایران به بازار‌های مالی جهانی مهم‌ترین جنبه‌ لغو تحریم‌ها به شمار می‌رود که منابع فراوانی برای تامین مالی و سرمایه‌گذاری در اختیار این کشور قرار می‌دهد. این کشور به مرور شاهد افزایش بازده در سرمایه‌گذاری خصوصی در این بخش خواهد بود. در سال 2015 سهم صنعت ساخت‌و‌ساز در ایران 5/ 9 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است ولی پیش‌بینی شده تا سال 2020 سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی به 6/ 10 درصد برسد.

ضرورت تحول در تولید مصالح ساختمانی

طبق گزارش اداره آمار بانک مرکزی در سال 93 حدود 810هزار میلیارد ریال در ساخت‌و‌سازهای بخش خصوصی کشور سرمایه‌گذاری شده که اگر 50 درصد این مبلغ صرف مصالح، وسایل و تجهیزات ساختمانی شده باشد، در یک سال مذکور بیش از 400 هزار میلیارد ریال در این بخش هزینه شده است.

عوامل به وجود آمدن رونق نسبی در بازار مسکن کدامند؟/سال 96 سال خروج از رکود

ساره ناصری: در آستانه ورود به فصل نقل و انتقالات مسکن، نشانه‌هایی از رونق در این بخش دیده می‌شود که یکی از نشانه‌های آن، آمار سامانه اطلاعات بازار املاک ایران است که بر اساس این آمار از اول تا 25 اردیبهشت‌ماه مجموعاً شش هزار و 736 معامله مسکن ثبت شده است که این رقم نسبت به آمار دو هزار و 999 فقره فروردین‌ماه رشد چشمگیری داشته است. 


logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

دوربین تئودولیت
سازه اعجاب انگیز کمپانی
طراحی روشنایی و نورپردازی نمای ساختمان
ایفل؛ برجی که با هیچ بادی نمی‌لرزد
چیلر و انواع آن
قلعه کنگلو؛ شاهکاری از دوران ساسانی در سوادکوه
کناف چیست ؟
لوله و اتصالات
ترمووود چیست ؟
گروت بتن چيست و چه كاربردي دارد؟
مزاياي سازه هاي سبك LSF
انتخاب مصالح مناسب با اقلیم و فرم مصالح و اقلیم
راه اندازی پایانه خارق العاده و شگفت انگیز قایقی شناور در سئول
معبد آناهیتا، یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه
مشخصات اصلی ترمووود چیست؟

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو